Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczycielowi, który raz lub dwa razy w roku oddaje krew, należy się wolny i płatny dzień? Czy przysługują w tym przypadku uprawnienia jak dla Honorowych Dawców Krwi?
TAK. Nauczycielowi, który oddaje krew przysługują te same uprawnienia co innym Honorowym Dawcom Krwi.
Jakie zwolnienie przysługuje pracownikowi, który oddaje krew?
W myśl § 12 rozporządzenia MPiPS w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi.
Pracodawca jest również obowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas niezbędny do przeprowadzenia okresowych badań lekarskich, jakie zaleci stacja krwiodawstwa, jeśli nie mogą one być wykonane w czasie wolnym od pracy.
Z kolei art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi mówi, że zasłużonemu honorowemu dawcy krwi (który oddał określoną w ustawie ilość krwi) i honorowemu dawcy krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego oraz zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
Dodatkowa rekompensata dla zasłużonego i honorowego dawcy krwi
Zasłużonemu i honorowemu dawcy krwi przysługuje również:
zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju (koszt przejazdu ponosi jednostka organizacyjna publicznej służby krwi);
posiłek regeneracyjny.
Przepisy dotyczą również nauczycieli i uczniów
Pracodawca zobowiązany jest do udzielenia pracownikowi dnia wolnego w związku z oddawaniem przez niego krwi. Przepisy te dotyczą zarówno nauczycieli, jak i uczniów, którzy powinni być w tym dniu zwolnieni z zajęć szkolnych.
Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów nauczyciel zwolniony jest z pracy również na czas okresowych badań lekarskich zleconych przez stację krwiodawstwa w celu późniejszego oddania krwi, jeżeli nie mogą być one przeprowadzone w dniu wolnym od pracy.
O czym musi pamiętać nauczyciel?
Nauczyciel powinien uprzedzić dyrektora szkoły o dacie swojej absencji w związku z oddaniem przez niego krwi.
Samo zaś zwolnienie powinno być potwierdzone właściwym zaświadczeniem wydanym przez stację krwiodawstwa ze wskazaniem czasu przysługującego zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę na stanowisku n-la wspomagającego przyjąć osobę, która ma studia podyplomowe z zakresu oligofrenopedagogiki oraz studia I i II stopnia o kierunku pedagogika, ale specjalność to Resocjalizacja z poradnictwem specjalnym
- Mam nauczycielkę, która skończyła Pedagogikę Specjalną (studia II stopnia magisterskie). Do tej pory była nauczycielem wspomagającym dla dziecka z autyzmem. Od września ma prowadzić zajęcia rewalidacyjne z dzieckiem autystycznym. Czy to wykształcenie wystarczy? Jeśli nie, to czy wystarczy, gdy rozpocznie od października studia podyplomowe z edukacji i terapii osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu?
Czy taki nauczyciel może prowadzić zajęcia za zgodą kuratorium lub organu prowadzącego?
Dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który posiada studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? Jakie uprawnienia posiada?
- Nauczycielka- bibliotekarz jest matką karmiącą, przedstawiła zaświadczenie lekarskie.Jak rozwiązać problem ze zwalnianiem na karmienie dziecka? Po czterech godzinach pracy przerwa i powrót do pracy? Czy ta godzina na karmienie ma być odejmowana z pensum bibliotekarza czy z 40 godz etatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pedagog w naszej szkole jest zatrudniony na 10/20 (umowa na czas nieokreślony). Łącznie pracuje etat, gdyż dochodzą mu godziny zajęć korekcyjno - kompensacyjnych (9/18) - aneks do umowy o pracę. Nauczyciel ten uzyskał stopień nauczyciela mianowanego. Czy taka sytuacja umożliwia przekształcenie umowy o pracę w stosunek pracy na podstawie mianowania? Czy różne wymiary etatu uniemożliwiają takie przekształcenie? Jak rozwiązać ten problem? Podobnie wygląda sytuacja z nauczycielem bibliotekarzem, który etat uzyskuje poprzez pół etatu opiekuna świetlicy.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe