Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jak można z nauczycielem mianowanym rozwiązać umowę o pracę? Nauczyciel do końca lipca 2020 r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia. Od 01.08.2020 r. był na urlopie (miał wakacje), od 01.09. do końca stycznia 2021 jest na zwolnieniach lekarskich. Dwukrotnie wykonał badania kontrolne, wynik jest zdolny do pracy. O nieobecnościach informuje z reguły po upływie 3 – 4 dni.
Z treści pytania wynika, że nie zachodzą przesłanki do zwolnienia nauczyciela bez wypowiedzenia, ponieważ nauczyciel jest zdolny do pracy oraz nie wyczerpał okresu nieprzerwanego okresu zasiłkowego (nie sumuje się urlopu zdrowotnego ze zwolnieniami lekarskimi, także gdy pomiędzy nimi nauczyciel był na urlopie wypoczynkowym) – art. 23 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm. W związku z tym zwolnienie nauczyciela z dowolnej przyczyny jest dopuszczalne za zgodą nauczyciela w trybie porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Zwolnienie nauczyciela za wypowiedzeniem złożonym przez dyrektora byłoby dopuszczalne, gdyby w szkole zaistniały następujące zmiany organizacyjne: częściowa likwidacja szkoły, zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiana planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz po zastosowaniu obiektywnych kryteriów (np. długotrwałych nieobecności w pracy dezorganizujących pracę szkoły) zostałby wytypowany do zwolnienia (art. 20 ust. 1 pkt 2 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W mojej szkole została oddelegowana (na podstawie pisma skierowanego do dyrektora szkoły przez wiceprezesa Zarządu Oddziału ZNP) do pracy w biurze Oddziału ZNP nauczycielka na cały etat tj. 18/18 na okres kadencji. Czy nadal jest ona członkiem Rady Pedagogicznej i czy takie oddelegowanie jest właściwe, jeżeli członkami tej organizacji są nauczyciele wszystkich szkół w gminie oraz szkół średnich podlegających starostwu powiatowemu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra sztuki, ukończone studia na kierunku edukacja artystyczna w specjalności sztuk plastycznych spełnia wymagania w zakresie kwalifikacji do nauczania przedmiotu wiedza o kulturze w szkole ponadgimnazjalnej- liceum profilowanym i technikum ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół. Piszę, ponieważ potrzebuję porady prawnej. Jedna z naszych nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Zatrudniłam na jej miejsce (do końca roku szkolnego) inną panią, która wczoraj poinformowała mnie, że jest w ciąży i (od dziś) będzie na zwolnieniu lekarskim (zdaniem lekarza konieczne i uzasadnione). Mam pytanie, czy mogę skrócić nauczycielce urlop dla poratowania zdrowia? Dodam, że w obecnej, trudnej sytuacji szkoły, jest gotowa wrócić do pracy. Czy lepiej to zrobić na prośbę nauczyciela, czy też na prośbę dyrektora? Jakie konsekwencje może to mieć w sytuacji, gdyby okazało się, że za kilka lat nauczycielce znów byłby potrzebny taki urlop? Dodam, że nauczycielka, o której mowa już podczas urlopu (wakacji) podjęła leczenie, jest 4 miesiące po zabiegu, czuje się dobrze i myślę, że lekarz wydałby zdolność do pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Asystent nauczyciela - serdecznie proszę o informację czy względem stanowiska asystenta nauczyciela nastąpiły w tym roku jakieś zmiany? Czy w dalszym ciągu będzie możliwym zatrudnianie pracowników na to stanowisko?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem mianowanym, który po 182 dniach choroby otrzymał decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 360 dni (12 m-cy). Świadczenie rehabilitacyjne upływa z dniem 08 sierpnia br. W jakim terminie można rozwiązać stosunek pracy: z datą bieżącą czy zgodnie z art 23 ust. 2 pkt 2 z dniem 31 sierpnia br.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe