Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z nauczycieli zachorował. Aby uczniowie nie tracili godzin, postanowiłem jako dyrektor szkoły realizować godziny nauczyciela do czasu znalezienia zastępstwa. Czy za godziny ponadwymiarowe dyrektorowi należy się wynagrodzenie?
Dyrektor szkoły może mieć przydzielone godziny ponadwymiarowe na podstawie art. 42a ust. 3 Karta Nauczyciela. Do kompetencji organu prowadzącego szkołę należy określenie zasad udzielania godzin ponadwymiarowych.Godziny ponadwymiarowe a nadliczbowe
Godziny ponadwymiarowe są godzinami wykonywanymi ponad obowiązkowe pensum zajęć wahające się od 18 do 30 godzin (w zależności od rodzaju placówki oświatowej i zajmowanego przez nauczyciela stanowiska), zaś godziny nadliczbowe są godzinami wykonywanymi ponad 40 godzinny wymiar tygodniowego czasu pracy.
Organ prowadzący ustala wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Na podstawie art. 30 ust. 6 KN organ prowadzący w drodze regulaminu wynagradzania nauczycieli określa szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.
Wynagradzanie nauczycieli reguluje Karta Nauczyciela
Jak wynika z art. 91c ust. 1 KN, przepisy Kodeksu pracy (dalej: k.p.) znajdą zastosowanie dopiero wówczas, jeśli dana kwestia nie jest uregulowana w KN. Kwestia czasu pracy i wynagrodzenia nauczycieli mianowanych zostały uregulowane w sposób wyczerpujący w przepisach KN oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
Kierownik zakładu czy dyrektor-nauczyciel?
W praktyce zdarzają się przypadki, kiedy organ prowadzący, powołując się na art. 1514 k.p., odmawia nauczycielom pełniącym funkcje kierownicze wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych, traktując ich jak kierowników zakładów, a nie jak dyrektorów-nauczycieli, zaś godziny wypracowane poza wymiar etatu jako godziny nadliczbowe.
Dyrektor jako kierownik realizuje godziny ponad wymiar etatu bezpłatnie
Jeśli chodzi o przepis art. 1514 § 1 k.p., to stanowi on, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują – w razie konieczności – pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do:
- wynagrodzenia,
- dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony w placówce feryjnej na podstawie umowy na czas nieokreślony otrzymał wypowiedzenie z powodu zmniejszenia liczby grup nauczanego przez niego przedmiotu. Czy należy mu wypłacić odprawę? Jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole niepublicznej dla dorosłych możemy zatrudnić dyrektora na umowę zlecenie bądź o dzieło?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznoscią dokonania oceny pracy pracowników administracji i obsługi szkoły bardzo prosze o udostepnienie WZORU KARTY OCENY dla w/w pracownikow.
Pozwole sobie załaczyć zyczenia spokojnych i radosnych Swiat Wielkanocnych dla całego Zespołu.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą Stowarzyszeniową zatrudniającą nauczycieli z KP. Do tej pory zatrudnialiśmy nauczycieli od września do kończ czerwca. Nowy Kodeks wprowadza przepisy, że trzecia umowa musi być umową zawartą na czas nieokreślony. Czy w naszym przypadku można w jakiś sposób ten przepis ominąć i zastosować inny? Czy można by było prosić o przygotowanie wzoru takiej umowy o prace.
- Nauczycielka jest zatrudniona na rok, do 31 sierpnia 2018 r. W maju 2018 urodziła dziecko. Do kiedy przysługuje jej urlop macierzyński: do 31 sierpnia czy 26 września? (tak wypada koniec urlopu). Nauczycielka złożyła również wniosek o urlop rodzicielski do maja 2019 r. Przecież już od 01.09.2018 r. nie będzie pracownikiem tej szkoły? Czy miała prawo? Czy należy z nią przedłużyć umowę? Nie jest umieszczona w projekcie organizacyjnym szkoły na rok następny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe