Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele wyjeżdżają na dwudniową wycieczkę, jak rozliczyć i zapłacić nauczycielom ten czas na wycieczce? Proszę o podstawę prawną.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela, czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Jeżeli wycieczka szkolna wynika z zadań statutowych szkoły, a tak z reguły bywa, nauczyciel pełni funkcję opiekuna uczniów w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy.
Aby zachować tygodniową normę czasu pracy nauczyciela, dyrektor musi zapewnić odpowiednią liczbę opiekunów na wycieczce.
Ponadto, zgodnie z art. 42c ust. 1 KN, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W przypadku wycieczki odbywającej się w dniach wolnych od pracy, nauczycielowi przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - odrębne wynagrodzenie, liczone jak za godziny ponadwymiarowe (art. 42c ust. 3 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1.09.2016r. chcę zatrudnić n-la mianowanego na 2/18 zgodnie z kwalifikacjami i 2/18 bez kwalifikacji do prowadzenia przedmiotu (zgoda Kuratorium) jak zawrzeć umowę o pracę z tym n-lem (jakie wynagrodzenie zasadnicze)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony od 16.10.2017 r. do 22.06.2018 r. na zastępstwo na nieobecnego nauczyciela w dniu 15.01.2018 r. złożyła wypowiedzenie o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego dwa tygodnie (w umowie nie była zawarta klauzura o długości okresu wypowiedzenia). Proszę o informację, z jaką datą mamy rozwiązać umowę o pracę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o dopowiedzenie do poniższego pytania i sytuacji. Dodaję, że nauczycielka ma dodatkowo udokumentowany okres pracy w gospodarstwie rodziców w latach 16.03.1976-31.08.1981. Czy jest możliwe zaliczenie do stażu pracy i wypłacenie nagrody jubileuszowej 35 lat czy może 40 lat?
Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
Zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Niezależnie zatem od tego z jaką datą w maju zostanie złożone 3-miesięczne wypowiedzenie, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia (okres wypowiedzenia to czerwiec, lipiec i sierpień). Nie ma zatem powodu ani sensu składanie wypowiedzenia 31 maja, zwłaszcza gdy jest to dzień wolny od pracy.
ROZPORZĄDZENIE MENIS z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) w § 4 określa przypadki, kiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielowi przysługuje wypłata nagrody jubieluszowej, do której nie nabył jeszcze prawa, tj. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli nauczyciel zostaje jedynie zwolniony z art. 20 KN, nagroda jubileuszowa, do której nabyłby prawo za mniej niż 12 miesięcy nie przysługuje.
Oprócz tego, w opisanym przypadku nauczyciel nie spełnia warunku nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z powodu przekroczenia terminu - nagroda przysługuje, gdy do jej nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy, a w jego przypadku jest to równo 12 miesięcy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1. Nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim. Otrzymał pismo informujące o tym, że dyrektor nie ujął n-la w projekcie na rok 16/17 i że stosunek pracy rozwiąże się z końcem sierpnia. Czy to wymówienie jest skuteczne? Czy n-l musi odwołać się do sądu pracy?Nauczyciel jest 2 lata przed emeryturą. Czy obowiązuje go okres ochronny? Nauczyciel pracował w bibliotece. W projekcie organizacyjnym są umieszczone inne osoby na tych godzinach.; 2. Nauczyciel przebywa w stanie nieczynnym. Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres stanu nieczynnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak stosuje się urlop z tytułu siły wyższej w przypadku nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe