Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W 2019 r. nowo powołany dyrektor zarządzeniem powołał na czas swojej kadencji, czyli na 5 lat, wicedyrektora. Po trzecim roku funkcjonowania w szkole liczba oddziałów zostanie zmniejszona do 11. Czy istnieje sposób na zachowanie tego stanowiska mimo zmniejszenia się liczby oddziałów w szkole? Czy należy zwrócić się z prośbą do organu prowadzącego szkołę o wyrażenie zgody i jak należałoby to uzasadnić?
Na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1082) w szkole, która liczy co najmniej 12 oddziałów, tworzy się stanowisko wicedyrektora. Jeżeli organ prowadzący wyrazi zgodę, dyrektor szkoły może tworzyć dodatkowe stanowiska wicedyrektorów lub inne stanowiska kierownicze. Utworzenie nowego stanowiska wicedyrektora powinno znaleźć odzwierciedlenie w statucie szkoły.
W sytuacji, o której mowa w pytaniu, dyrektor szkoły powinien wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o wyrażenie zgody na dalsze utrzymanie w szkole stanowiska wicedyrektora. We wniosku należy wskazać przede wszystkim na fakt, że dla zabezpieczenia prawidłowego funkcjonowania placówki niezbędne jest podzielenie obowiązków związanych z zarządzeniem placówką pomiędzy dyrektora a wicedyrektora szkoły. Można również wykazać, że ostatnie wydarzenia, takie jak pandemia COVID-19, zwiększyły zakres obowiązków, za które dyrekcja szkoły jest odpowiedzialna, oraz pokazały, że dyrektor szkoły jako organ zarządzający musi być stale w pogotowiu. Pozostawienie stanowiska wicedyrektora szkoły zwiększy poziom bezpieczeństwa uczniów i pracowników. Można dodatkowo wskazać, że spodziewany napływ uchodźców z Ukrainy niewątpliwie wpłynie na zwiększenie obowiązków w zakresie odpowiedniej organizacji zajęć dla uczniów nieposługujących się językiem polskim.
Warto podkreślić również aspekt praktyczny. W placówkach feryjnych, w czasie trwania urlopu wypoczynkowego dyrektora szkoły, organ prowadzący musi wyznaczać nauczyciela, który zastąpi dyrektora szkoły. W szkole, w której nie będzie innego stanowiska kierowniczego, powstanie konieczność odwołania nauczyciela z urlopu wypoczynkowego (okres ferii letnich). W przypadku pozostawienia stanowiska wicedyrektora organ prowadzący nie będzie musiał odwoływać innego nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony na dzień 1.01.2017 r. będzie posiadał staż pracy 7 lat. Pytanie 1: Czy od 1.02.2017 r. może przejść na półroczny urlop zdrowotny? Pytanie 2: Nauczyciel uzyskał awans zawodowy na nauczyciela mianowanego od 01.09.2016 r. Czy w związku z półrocznym urlopem zdrowotnym od 01.09.2017 będzie mógł złożyć wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego? W szczególności chodzi mi o zapis w KN art.9 d pkt 4, iż nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu. Czy ma być to "przepracowanie fizycznie" czy pozostanie w stosunku pracy?
- W związku z likwidacją gimnazjum i łączeniem klasy IV i V będę zmuszona ograniczyć wymiar czasu pracy nauczyciela matematyki do połowy etatu. Do kiedy powinnam wręczyć stosowne dokumenty i co w sytuacji gdy nauczyciel nie wyrazi zgody na ograniczenie zatrudnienia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jedna z nauczycielek poważnie zachorowała i przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po wykorzystaniu limitu zwolnień poszła na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Po powrocie zgłosiła się do pracy z odpowiednim zaświadczeniem (lipiec). W sierpniu ponownie poszła na zwolnienie. Po wykorzystaniu limitu otrzymałem pismo z ZUS, iż nauczycielka otrzymała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, aż do 16 sierpnia. Powstała sytuacja znacznie blokuje moje możliwości, gdyż nie mam pewności czy Pani wróci i podejmie pracę? Czy jest przepis, który umożliwiłby mi zwolnienie tej nauczycielki i zatrudnienie osoby, która odpowiednio poprowadzi zajęcia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zasięgnięcie opinii organu prowadzącego w sprawie powołania wicedyrektora musi być poprzedzone zasięgnięciem opinii rady pedagogicznej w tej sprawie, czy też mogą to być opinie udzielone niezależnie od siebie? Czy powołanie na stanowisko wicedyrektora obecnego dyrektora gimnazjum, którego kadencja kończy się z dniem 31 sierpnia 2017r, powinno nastąpić z końcem roku szkolnego, czy na naradzie sierpniowej - plenarce, bądź na naradzie inauguracyjnej?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe