Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam serdecznie! W zbliżającym się roku szkolnym będę zobowiązana do zorganizowania nauczania indywidualnego dla ucznia kl.IV, który posiada również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm. W związku z tym mam pytanie: Czy nauczyciele, którzy będą uczyli chłopca indywidualnie muszą posiadać dodatkowo wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki? Pozdrawiam
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 18 września 2008 r. w sprawie sposobu i trybu organizowania indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży:
§ 2. Dyrektor przedszkola lub szkoły, zwany dalej "dyrektorem", organizuje indywidualne przygotowanie przedszkolne lub indywidualne nauczanie w sposób zapewniający wykonanie określonych w orzeczeniu zaleceń dotyczących warunków realizacji potrzeb edukacyjnych dziecka oraz form pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
§ 3.2. Zajęcia indywidualnego nauczania są prowadzone z uczniem przez jednego lub kilku nauczycieli szkoły, którym dyrektor powierzy prowadzenie tych zajęć, z tym że prowadzenie zajęć indywidualnego nauczania z uczniami klas l-III szkoły podstawowej powierza się jednemu nauczycielowi.
3. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może powierzyć prowadzenie zajęć indywidualnego przygotowania przedszkolnego lub zajęć indywidualnego nauczania nauczycielowi zatrudnionemu w innym przedszkolu lub szkole.
Ustawodawca nie narzucił obowiązku prowadzenia nauczania indywidulanego z dziećmi niepełnosprawnymi przez nauczycieli posiadających dodatkowe kwalifikacje, np. oligofrenopedagogikę. Organizując nauczanie indywidualne, dyrektor związany jest zaleceniami zawartymi w orzeczeniu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak sporządzić z nauczycielem przedszkola umowę na pół etatu. Nauczycielowi zależy, aby pracował 3 dni w tygodniu (pensum + inne zadania statutowe). Czy powinna być adnotacja na umowie odnośnie dni pracy, np: poniedziałek, wtorek, środa. Jeżeli nauczyciel będzie miał wyszczególnione w umowie 3 dni pracy, to czy przy ustalaniu urlopu, nie wliczam czwartków i piątków? Jeżeli będzie konieczne zastępstwo doraźne w czwartek i piątek, czy mogę przydzielić je temu nauczycielowi, jeżeli w umowie będzie miał taki zapis. Co z uczestnictwem tego nauczyciela na radzie pedagogicznej, która jest są w czwartek. Będzie musiał być obecny?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim można przyznać z dniem 1 stycznia 2020 r. dodatek funkcyjny dla nauczyciela opiekującego się oddziałem przedszkolnym (w zmienionej wyższej kwocie) w związku ze zmianą regulaminu Rady Gminy w sprawie wynagradzania nauczycieli? Regulamin obowiązuje od 1 stycznia 2020 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Właściciel przedszkola niepublicznego jako organ prowadzący zatrudniający na podstawie Kodeksu pracy, ustalił pensum specjalistów tj. logopedy, pedagoga specjalnego i psychologa jako 22 godziny w tygodniu. Uprzejmie proszę o informację jaki dokument tj. zarządzenie, uchwała, oświadczenie powinien przedstawić wizytatorowi w przypadku kontroli z KO aby potwierdzić, że pensum to 22 godziny a nie 40?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W technikum są zatrudnieni dwaj nauczyciele (fizyki i matematyk), którzy dodatkowo legitymują się ukończonymi studiami podyplomowymi w zakresie informatyki. Pierwszy z nich posiada zaświadczenie o ukończeniu podyplomowego studium informatyki, drugi – świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w zakresie informatyki. Czy ci nauczyciele maję kwalifikacje do nauczania przedmiotów zawodowych informatycznych w technikum informatycznym?
- Czy wychowawca bursy, internatu zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy i realizujący swoje godziny w czterodniowym tygodniu pracy (od poniedziałku do niedzieli ) obniżonym na podstawie art. 42 c ust.1 KN może domagać się dnia wolnego za pracę w dniu świątecznym przypadającym w innym dniu niż niedziela.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe