Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy w roku szkolnym 2012/2013 dyrektor może otworzyć 2-letnią szkołę policealną - technika rachunkowości - i kształcić w nim słuchaczy w trybie zaocznym (zjazdy sobota - niedziela) wg numeru 341/06? Czy będą oni mogli zdawać egzamin zawodowy w czerwcu 2013 wg starych zasad?
Założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych danego typu. Wniosek powinien zawierać także dane niezbędne do wpisania szkoły lub placówki do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej.
Wniosek składa się nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki.
Nie jest możliwe w br. szkolnym utworzenie szkoły, także na podstawie art. 63 Uso: rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku.
Szkoła i placówka może być także zakładana i prowadzona przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie art. 5 ww. Ustawy oraz na podstawie Ustawy o samorządzie powiatowym.
Podstawa prawna:
1) art. 12 art. 92 Ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (ze zm.),
2) art. 58 ust. 1,2 i 6 art.5 ust.2 pkt.1 i ust.5a, art.5c pkt.1, art. 62 ust.5 oraz art. .9 ust.1 pkt.3 lit.g ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.).
.Art. 58. 1. Szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jej typ, nazwę i siedzibę. (…)
3. Założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego lub osobę fizyczną wymaga zezwolenia właściwego organu jednostki samorządu terytorialnego, której zadaniem jest prowadzenie szkół lub placówek publicznych danego typu, a w przypadku szkół artystycznych - zezwolenia ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
4. Wniosek o udzielenie zezwolenia, o którym mowa w ust. 3, składa się wraz z projektem aktu założycielskiego i statutu; wniosek zawiera także dane niezbędne do wpisania szkoły lub placówki do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej. Wniosek składa się nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok, w którym ma nastąpić uruchomienie szkoły lub placówki. Termin ten może zostać przedłużony za zgodą odpowiednio organu jednostki samorządu terytorialnego, o którym mowa w ust. 3, albo ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.6. Organ lub osoba, o których mowa w art. 5 ust. 2, zakładająca szkołę lub placówkę podpisuje akt założycielski oraz nadaje pierwszy statut.
7. Akt założycielski i statut szkoły lub placówki publicznej przesyła się właściwemu kuratorowi oświaty oraz innym organom właściwym do sprawowania nadzoru pedagogicznego nad szkołą lub placówką. Art. 63. Rok szkolny we wszystkich szkołach i placówkach rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy - z dniem 31 sierpnia następnego roku.
Art. 5. 1. Szkoła i placówka może być szkołą i placówką publiczną albo niepubliczną.
2. Szkoła i placówka, z zastrzeżeniem ust. 3a-3e, może być zakładana i prowadzona przez:
1) jednostkę samorządu terytorialnego;
2) inną osobę prawną;3) osobę fizyczną.3. Jednostki samorządu terytorialnego mogą zakładać i prowadzić jedynie szkoły i placówki publiczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Osoba fizyczna jest jednocześnie organem prowadzącym Niepubliczną Poradnię Psychologiczno - Pedagogiczną i Niepubliczne Przedszkole. Czy powyższa poradnia może wystawiać rachunek za konsultacje specjalistów np. psychologa i logopedy realizowanych dla dzieci uczęszczających do przedszkola? Czy przedszkole może przedstawić taki rachunek do rozliczenia wydatkowania dotacji oświatowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak długo należy uczniowi z Ukrainy organizować dodatkowe zajęcia z j. polskiego? Uczeń od dwóch lat uczęszczał do szkoły podstawowej i od tego roku szkolnego złożył wniosek o przyjęcie do nowej szkoły. Czy w nowej szkole dalej należy zapewnić dodatkowe zajęcia z j. polskiego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych na końcu dokumentu należy wymienić nazwiska osób, które podpisały oryginał świadectwa. Co w sytuacji, kiedy nie wiadomo, kto złożył podpis? Świadectwo kilka lat temu zostało wydane uczniowi, a placówka nie przechowuje kopii świadectw.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę podać jakie wzory świadectw ukończenia szkoły (w tym kolor giloszy) obowiązują w tym roku szkolnym
w klasach I-VIII szkoły podstawowej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
jestem dyrektorem zespołu - szkoła i przedszkole. Mam problem, który nazywa się SANEPID a dokładnie dokonywanie kontroli pod nieobecność dyrektora. Ostatnio, czyli w ferie (przebywałam na urlopie, bo wykorzystuje go jako nauczyciel placówki feryjnej) pani z sanepidu po moja nieobecność chciała dokonać kontroli. Po powiadomieniu mnie przez pracownika i po rozmowie pani odstąpiła od czynności kontrolnych, jednak twierdziła, że powinna być w przedszkolu wyznaczona osoba, która po moja nieobecność będzie odpowiedzialna za kontrolę. Proszę wyjaśnić mi czy jest możliwa taka sytuacja i jakie są podstawy prawne takiego działania? Czy powinnam powołać taka osobę i na jakiej podstawie? Sprawa jest bardzo pilna, ponieważ pani z sanepidu powiadomiła swoją panią dyrektor, a ta chce mnie ukarać za utrudnianie czynności kontrolnych (tu przypomina byłam na drugim końcu Polski).
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe